Ekskursijas

Ceļojums pa Vidzemes muižām un pilīm - Bīriņu pils, Igates pils, Puikules muiža. Ērģeļu skaņas Umurgas baznīcā, Katvaru muižas spocīgās liepas un Pirmās Adventes tirgus Limbažos


Sākums: 01.12.2024 8:30
Beigas: 01.12.2024 ~19:30
Dienu skaits: 1

 

 

 

 

 

 

Ekskursijas programmā:

Plkst. 8:30 izbraukšana no Rīgas, pieturvietas pretī Zinātņu akadēmijai

 

Rīta kafijas pauze Rāmkalnu bistro

 

Viena no televīzijas skatītāju zināmākajām Latvijas muižām ir Bīriņu pils Limbažu novada Vidridžos. Tās vēsture iestiepjas jau 16. gadsimtā, bet šī brīža muižas centrs - neogotiskā pils tapusi pēc arhitekta F.V.Heses projekta. Tā ir iespaidīgākā pusloka stila celtne Latvijas piļu arhitektūrā. Pilī saglabājusies daļa no interjera - ieejas vestibils ar koka kāpnēm, ēdamzāle ar koka griestiem un glazēto podiņu krāsnīm. Tagad pilī ierīkota viesnīca un restorāns. Pils pagalmā apskatīsim arī atjaunoto Bīriņu muižas ūdenstorni, kas ir Baltijā vienīgais muižas centra ūdenstornis ar atjaunotu, vēl joprojām darbojošos vēja rotoru un apmeklētājiem pieejamām iekštelpām ar interesantu ekspozīciju.

Ekskursijas laikā pabūsim ari pils ēkas lielajā tornī - cauri pilij, pa jumta maliņu, vēl pāris stāvi tornī, un balvā skats no augšas pāri ezeram, parkam un pat stārķu ligzdai.

(Ekskursija pilī un pils tornī vietējā gida vadībā ~8 EUR)

 

Igates pils atkal ver durvis!

Ap 1880. gadu Igates muižā tika uzcelta kungu māja neorenesanses stilā. Ēku projektējis Rūdolfs Cirkvics fon Pistolkorsu dzimtai, celtnē demonstrējot atturīgu un izsmalcinātu lakonismu.  1934. gadā muižas dzīvojamo Ēku nopirka Latvijas bērnu savienība un pilī atradās bērnu internāts. 1940. gada vasarā tas tika pārveidots par bērnu namu. Sākot ar 1972. gadu Igates pils atradās Lauksaimniecības ministrijas pārziņā. 1996. gadā Igates pili savā īpašumā pārņēma Valsts nekustāmā īpašuma aģentūra, un kļuva par populāru kāzu un citu svinību pili ar labiekārtotiem numuriem, banketu un konferenču zāli. Valsts nekustamo īpašumu aģentūra pilī  saimniekoja līdz 2022. gadam.

2022.gada 25.augustā pili atklātas elektroniskas izsoles ceļā ieguva SIA “Palleteries” īpašnieks Edijs Ošs, kurš tālāk to nodod meitas Sintijas Ošas un viņas komandas rokās. Divām ģimenēm – Ošiem un Lāčiem – apvienojoties, īpašums tiek pārvaldīts un saglabāts tā vēsturiskais mantojums kombinācijā ar jauno, mūsdienīgo attīstības modeli.

(Ekskursija vietējā gida vadībā - ziedojums)

 

Dzīvā Sudraba muzejs Limbažos. Sudraba Limbažu tēlu, sākot no 2012. gada, ir kopis juvelieris un mākslinieks Oļegs Auzers. Par Sudraba muzeja rašanās un attīstības ceļu kļuvuši tieši Limbaži saistībā ar mākslinieka dzimtas pagātni pilsētā. Sudraba Limbažu ekspozīcija piedāvā gida pavadībā aplūkot lielformāta sudraba darbus, kur līdzās krāsu harmoniju veido mākslinieka Artura Auzera gleznas. Darbos tiek aplūkotas cilvēka ēnas puses, tirzāti vēsturiski notikumi un fundamentāli dzīves aspekti, kā karš, mīlestība, naids un garīgums, kas attīstīti simbolos, Bībeles sižetos, austrumu filozofijas un dabas motīvos. 

(Ekskursija gida vadībā 5 EUR)

 

Pusdienas Limbažos bistro

 

Umurgas evaņģēliski luteriskā baznīca celta 1496. gadā, tā ir liela un majestātiska celtne, kurā ir 250 sēdvietas. Ēka ir Valsts nozīmes kultūras piemineklis, tajā ir daudz senu priekšmetu un interjera elementu. Baznīca atrodas pašā Umurgas ciemata centrā, tomēr tai ir savs slēgts dārzs. Baznīca izceļas ar ļoti labām ērģelēm un izcilu ērģelnieci A Jurisoni (E.Grīga akadēmija, Norvēģija).

(Baznīcas apskate par ziedojumu, iespējams neliels ērģeļmūzikas demonstrējums - tiks precizēts!)

 

Paviesosimies viegli spocīgajā Katvaru muižas parkā – te pār kungu mājas sarkano ķieģeļu fasādi garas ēnas met ap 400 gadu vecas liepas, bet īpašu uzmanību pelna ezera krastā terasēs izvietotais cirptu liepu labirints – reiz īpaši griezts, nu lapotni izveidojis tik ciešu, ka vasarā debesis caur zariem pagrūti saskatīt. Bez tam, arī liepu saglabātais zarojums rada mistisku noskaņu. Te uzņemti sākuma kadri latviešu iemīļotajai kinolentei „Tās dullās Paulīnes dēļ”.

Katvaru muiža ir viens no pēdējiem izcilākajiem Latvijas baroka arhitektūras piemēriem, kas saglabājies bez neatgriezeniskiem pārveidojumiem. Muižas apskate no ārpuses.

 

Iepazīsim arī pašu Puikules muižu. Pašreizējais muižas ansamblis veidojies 19.gadsimta 70.gados, kad sākotnējo koka muižu Ernsta Johana mazmazdēls Reinholds Johans lika nojaukt un tās vietā uzcēla tagadējo pili, izmantojot vietējo ķieģeļcepļu ķieģeļus. Puikules muižas apbūve ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, muižas ēka celta ķieģeļu Tjūdoru neogotikas stilā. Pilī saglabājusies plastiskā interjera apdare, verandā ažūrs (stiklojums logu augšdaļā), kolonnu zāle, podiņu krāsnis, pagrabā velvētie mūri, kur saglabājušies baseini zivju uzglabāšanai, iespaidīga gaļas žāvētava un vīna pagrabs. Vēlāk muižā atradusies skola, bet pēc tās aiziešanas nu namā notiek īsti radoša rosība - šeit mīt Brīvzemnieku pagasta kopienas centrs, kas ne vien rūpējas par muižu un tās apkaimi, bet arī par saturīgu brīvā laika pavadīšanu dažādām interesentu grupām.  Dosimies vietējā gida vadībā izzināt muižas stāstus un likteņus.

(Ekskursija vietējā gida vadībā pieaugušiem ~5 EUR, pensionāriem ~3 EUR)

 

Ekskursijas noslēgumā baudīsim svētku atmosfēru Pirmās Adventes vakara tirdziņā, kas notiks Limbažos, Baumaņu Kārļa laukumā! ~1 h brīvs laiks.

 

Atgriešanās Rīgā ~19:30.

 

Ekskursijas cena: 38 EUR

Cenā iekļauts: vieta autobusā, pavadošais gids

Cenā nav iekļauts: ieejas maksas, ēšanas maksas, ziedojumi u.c. izmaksas 

Ekskursiju vada gide Ina Jurģe

 

Pieteikšanās ekskursijai pa tālruni 29257464 vai info@jaunirakursi.lv


Pievienotie attēli