Ekskursijas

Pirmajās rudens lapu krāsās - palūkojies uz pasauli no Gaiziņa augstumiem, pasmel Bolēnu avota veselīgo ūdeni. Gardie "Līvu" kazu sieri


Sākums: 24.09.2023 8:00
Beigas: 24.09.2023 ~21:00
Dienu skaits: 1

 

 

 

 

 

 

Ekskursijas programmā:

Plkst. 8:00 izbraukšana no Rigas, pieturvietas pretī Zinātņu akadēmijai

 

Rīta pauze Klidziņā

 

Meņģeles skatu tornis un Dullā Daukas birzs

No torņa paveras burvīgs skats uz Ogres upes ieleju, saskatāma arī Aderkašu pareizticīgo baznīca. Meņģeles pagastā dzimis un bērnības gaitas pavadījis rakstnieks Sudrabu Edžus, kas sarakstījis stāstu par Dullo Dauku. Ogres upes senkrastā esošā ozolu un bērzu birzs bijusi Sudrabu Edžus iemīļota atpūtas vieta. Pie tās dzejnieks Imants Ziedonis ar domubiedriem 20.gs. 70.gados izveidoja Dullā Daukas taku ar īpašiem akmeņiem, uz viena no tiem ir uzraksts "Dullais Dauka".

 

Nesteidzīga pastaiga Ērgļu viduslaiku pils parkā! 1341. gadā Engelberts fon Tīzenhauzens iesāka pils celtniecību. Pilij bijusi taisnstūra forma. Pils iekšienē atradusies baznīca-kapella. Vārtu tornī, apaļā velvētā telpā, atradusies munīcijas noliktava. Iekļūšana pilī notikusi pa paceļamo tiltu. Pilij bijuši 4 torņi: apaļais, četrstūrainais, garais un vārtu tornis. Tagad redzamas tikai drupas!

 

Pusdienas Ērgļos

 

Zemnieku saimniecības "Līvi" kazu saimniecība nodarbojas ar kazkopību, tās ganāmpulks jau sasniedzis 300 kazu. Saimniecība atrodas Latvijas visaugstākā  kalna pakājē jau no 1996.gada. Vistīrākā lauku gaisa un putnu dziesmu ieskautas, saimniecības skaistules dod ekoloģiski tīru pienu, ļaujot ZS “Līvi” ražot dažāda veida gardus kazas piena sierus. Pazīstamākais ir siers “Labrīt” ar ķiplokiem, bet ir arī sieri citām gaumēm. Dosimies ekskursijā pa saimniecību, iegriezīsimies sierotavā, degustēsim sierus, bet noslēgumā baudīsim gardu tomātu zupu ar kazas sieru!

(Ekskursija, degustācija - 2 EUR)


Bolēnu kalna nogāzē ir dziļa grava, no kuras iztek spēcīgs avots - Bolēnu avots. Tas vēl mūsdienās ir viens no populārākajiem dziednieciskajiem avotiem Latvijā. Avotu mēdz sauktarī par Acu avotu, Dzīvības avotu, Veselības avotu un Laimas avotu. Daudzās teikās par Bolēnu avotu pieminēta likteņa dieviete Laima, kas bijusi saistīta ar avota izcelsmi un kuru vietējie iedzīvotāji sendienās pat redzējuši un zinājuši izstāstīt tās izskatu un gaitas. Vienā teikā teikts, ka «kādreiz Laimai, ejot gar Bolēniem, izkritusi un saplīsusi krūze. Tā bijusi skaista krūze, un Laima par to raudājusi. No viņas asarām izcēlies avots. Ikviens, ienācis dziļajā Ošu gravā, pie avotiņa uzreiz pamanīs, ka avotam tuvākais koks ir izgreznots kā Ziemassvētku eglīte. Tie ir apmeklētāju atstātie ziedojumi mazu lupatiņu un citu mantiņu veidā. Laiku laikos te vienmēr ir diezgan daudz apmeklētāju.

Pārbaudīsim arī mēs Bolēnu avota ārstniecisko spēku un smelsim pudelē ūdeni, lai pietiek spēka visai dienai!

 

Latvijas augstākais kalns - Gaiziņkalns un tā apkārtne kopā ar vietējo gidi! Aptuveni 2 stundu ilgā ekskursijā, nesteidzīgā gaitā izstaigāsim Gaizņkalna dabas taku (~ 2 km), kas vienā virzienā ved pār visu kalna virsotni, bet atpakaļceļā virzās pa ainavisko kalna pakājes ceļu. No kalna virsotnes paveras tālas un gleznainas panorāmas ainavas.  Pār dienvidu nogāzi - Dāmu paradīzi - paveras skats uz Blāžu kalnu, aiz tā pacēlušies Bolēnu un Tomēnu pakalni. Pār rietumu nogāzi - Mazo Golgātu - paveras skats  uz otro augstāko Latvijas pauguru - Sirdskalnu, pa kreisi atrodas Talejas ezers ar lielo Velnakmeni, pār ziemeļu nogāzi var redzēt Viešura ( Kaķīša) ezeru un netālo Lido atpūtas kompleksu. Vietējā gida stāstos dzirdēsim teikas un leģendas, sajutīsim enerģētiski spēcīgās vietas Gaiziņkalna virsotnē!

(Samaksa par vietējā gida pakalpojumiem  ~EUR 4)

 

Atgriešanās Rīgā ap 21:00

 

Ekskursijas cena: 38 EUR

Cenā iekļauts: vieta autobusā, pavadošais gids

Cenā nav iekļauts: ieejas maksas, ēšanas maksas 

 

Pieteikšanās ekskursijai pa tālruni 29257464 vai info@jaunirakursi.lv


Pievienotie attēli