Ekskursijas

Kurzemes piekraste no bāku augstumiem - Šlīteres bāka, Ovišu bāka, Miķeļbāka. Irbenes Radioteleskops un romantiskais Kolkasrags!


Sākums: 28.05.2023 7:30
Beigas: 28.05.2023 ~22:00
Dienu skaits: 1

 

 

 

 

 

 

Ekskursijas programmā:

Plkst. 7:30 izbraukšana no Rīgas, Zinātņu akadēmijas

 

Rīta kafijas pauze pa ceļam

 

Šīsdienas ceļojumu sāksim ar pieturu pie neparastas kāpas – Pūrciema Baltās kāpas. Pilsupes krastos ap 20 metru augstumā paveras stāvas, baltas smilšu kāpas. Te, lai sniegtu iespēju apskatīt neparasto ainavu, bet neturpinātu kāpas nobrukumus, ir izbūvētas laipas, kāpnes un tiltiņi 900m garumā. Pūrciema Baltā kāpa saista arī kā vēsturiska vieta – te atrasta pirmā akmens laikmeta iedzīvotāju apmetne Latvijas ziemeļrietumu piekrastē. 

 

 

Brīvs brīdis pie jūras Kolkasragā! Kolkasrags - skaistākais Latvijas zemesrags, kur vērojama divu jūru – Dižjūras un Mazjūras – satikšanās vieta, bet raga galā vēl saglabājušās vecās bākas drupas.

 

 

 

Pusdienas "Pie Pūpola"  Dundagā, kur baudīsim uz ugunskura vārītu zupu, maizi, zaļumu sviestu un slaveno "Dundagas krēmu".

(Pusdienu izmaksas ~7 EUR)

 

Dodamies uz Šlīteres bāku, kas atrodas Zilo kalnu kraujas malā,   5.3 km attālumā no jūras. Uzkāpjot bākas piektajā stāvā, nonākam nepilnu 100 metru augstumā virs jūras līmeņa. Šeit paveras lielisks skats uz Slīteres Nacionālā parka mežiem un Baltijas jūru. Skaidrā laikā var redzēt Sirves bākas torni Sāmsalā (Igaunija), arī Irbenes radiolokatora šķīvi un Miķeļbāku. Šlīteres bāku 1849. gadā uzcēla Dundagas muižas barons meža ugunsgrēku novērošanai un kā dienas orientieri kuģiem, kas kuģoja pa Baltijas jūras Irbes šaurumu. Bākuguns Šlīteres bākā dega no 1961. gada līdz 1999. gadam.

(Apmeklējuma maksa EUR 2, skolēniem EUR 1)

 

Dosimies nelielā pastaigā pa Šlīteres taku (1.2. km gara). Taka ir par unikāla, jo tā ved cauri nacionālā parka stingrā režīma zonai, ļaujot ielūkoties augu un dzīvnieku sugām bagātākajā daļā. Šeit jau gandrīz gadsimtu dabas procesi noris netraucēti, tāpēc takā redzēsiet vecus, dabiskus lapkoku un egļu mežus ar lielu dimensiju kokiem un kritalām. Taka šķērso arī kaļķainu zāļu purvu un pārmitru avoksnāju. Dabisks mežs un purvs ir dzīvesvieta daudzām retām, izzūdošām augu un dzīvnieku sugām, arī tādām kukaiņu un sūnu sugām, kuras līdz šim nekur citur Latvijā nav atrastas. Takas malā aug parastā īve, Latvijas Sarkanajā grāmatā ierakstīts aizsargājams skuju koks.

 

 

 

Pietura pie Miķeļbākas – tās augstums ir 62 metri, būvēta 1884.gadā un ir augtākā bāka Baltijā!  Bākas apskate no ārpuses!

 

Ovišu bāka

Ovišu bāka uzskatāma par senāko darbojošos navigācijas būvi Latvijā, kuras celtniecība pabeigta 1814. gadā, un tā bez ārējām izmaiņām joprojām darbojas. Bākai ir dubultcilindra konstrukcija - tās diametrs ir 11,5 m, bet akmeņu mūra iekšpusē ir otrs tornis 3,5 m diametrā. Šāda veida dubultcilindru bākas 18.–19. gadsimtā Eiropā izmantoja arī kā aizsardzības būves ienaidnieka uzbrukuma gadījumam. Ovišu bāka ir 38,5 metrus augsta, tās laterna izgatavota "Sotera" firmā Francijā un labi saglabājusies līdz mūsdienām. Baltā bāk­uguns iedegas reizi 7,5 sekundēs.

(Bākas apmeklējums: EUR 1, skolēniem, pensionāriem EUR 0.50)

 

Mirklis atpūtai pie jūras un akmentiņu lasīšanai Ovišos 


Ventspils Radioastronomijas centrs Irbenē

Ventspils Radioastronomijas centrs atrodas Irbenē, bijušajā Padomju armijas pilsētiņā. Šeit joprojām zinātniskos nolūkos darbojas 32 m pilnīgi grozāma paraboliska antena RT-32, kas ir lielākā Ziemeļeiropā un astotā lielākā pasaulē, kā arī otra – 16 m antena RT-16. Paraboliskās antenas tiek izmantotas starpzvaigžņu vides objektu novērojumos, Saules radionovērojumos, asteroīdu un Zemei tuvo mākslīgo ķermeņu, to skaitā kosmisko atlūzu radiolokācijā.

(Ekskursija vietējā gida vadībā pieaugušiem EUR 7, studentiem, pensionāriem 4 EUR, skolēniem 3 EUR)

 

 


 

Atgriešanās Rīgā ap 22:00

 

Ekskursijas cena: EUR 37

Cenā iekļauts: vieta autobusā, pavadošais gids

Cenā nav iekļauts: ieejas maksas, ēšanas maksas


Pievienotie attēli