Ekskursijas

Vaidavas upei pa pēdām! Grezni tērpi un spoku stāsti Ziemeru muižā, gleznainās Raganu klintis Apē, Grūbes HES un dolomītu atsegums. Jaunlaicenes muiža un parks


Sākums: 03.06.2023 8:00
Beigas: 03.06.2023 ~20;00
Dienu skaits: 1

 

 

 

 

 

 

Ekskursijas programmā:

Plkst. 8:00 izbraukšana no Rīgas, pieturvietas pretī Zinātņu akadēmijai

 

Rīta pauze pa ceļam

 

Vietā, kur Vaidava kārtīgi atvēzējusies savam skrējienam cauri Latvijas pļavām, mežiem un tīrumiem, upes labajā krastā lepni slejas Ziemeru muiža. Ziemeru muiža rakstītos avotos minēta jau 1550. gadā, bet mūsdienās redzamā muižas pils celta divus gadsimtus vēlāk. Muižu no bojāejas paglāba režisore Dita Balčus kopā ar ģimeni. Ziemeru muižas apmeklētāji var pielaikot greznus tērpus un vismaz uz kādu mirkli pārtapt par baronesēm, muižkungiem, galma dāmām un citiem tēliem, saimnieku pavadībā atklājot muižas noslēpumus. Muižas lielākais lepnums ir apaļais salons, jo zem padomju laiku rozā sienu krāsas atklājusies oriģinālā apdare.

(Ekskursija muižā 10 EUR, senioriem, skolēniem 8 EUR)

 

Pauguru un ezeru ieskauts fon Volfu dzimtas mantojums - Jaunlaicenes muižas komplekss. Tas veidojies 18. gs. beigās un 19. gs. pirmajā pusē no laukakmeņiem un vietēja ražojuma ķieģeļiem. Muižas kompleksā saglabājušās 16 celtnes. Gida pavadībā dosimies izstaigāt muižas kompleksu un unikālo parku. Parka dīķis ar saliņu ļaus izbaudīt neparastu mieru un skaistumu. No saliņas, gar dīķa peldvietu, melnalkšņu un baltegļu aleja vedīs uz nākamo apskates objektu – baronu kapsētu ar majestātisku kapliču.

(Ekskursija vietējā gida vadībā 3 EUR, pensionāriem, skolēniem 2 EUR)

 

Pusdienas

(piedāvājums un cena tiks precizēti brauciena dienā)


Tiek uzskatīts, ka Vaidavas upes ūdenskritums esot visaugstākais Latvijā, bet tā spēks izmantots uzbūvējot Grūbes HES, vienlaikus konstrukcijā iekļaujot arī abas ūdenskrituma kāples 4.3m augstumā. Lejpus elektrostacijas upes krastos paceļas dolomīta klints 4m augstumā.

 

Rakstnieces Elīnas Zālītes māja Apē. Te rakstniece dzimusi un pavadījusi bērnību.  Ēka sākotnēji atradusies Trapenes pag. “Vosos”, 1904. gadā Elīnas Zālītes tēvs, būdams amatnieks, ēku izjauca un pārveda uz Api. Ieklausīsimies muzeja vadītājas stāstos par rakstnieces traģisko dzīvi un daudzpusīgo daiļradi. Pandēmijas laikā iekārtotā Apes vēstures telpā displejs aicinās ielūkoties pagātnē, muižas makets un skanošās atvilktnes – Hopenhofas muižas ikdienā, bet 3D brilles ļaus vēžot un rotāt eglīti kopā ar baronu atvasēm.

 

Pēc ciemošanās Elīnas Zālītes mājā kopā ar vietējo gidu dosimies iepazīt Api. Vaidavas krastā meklējama viena no mazākajām pilsētām Latvijā – Ape, kurā valda absolūti mierpilna noskaņa. Ekskursijas laikā redzēsim  ķieģeļu un dolomīta mājas, kas veido Apei raksturīgo apbūvi, Elīnas Zālītes pieminekli un citas interesantas vietas.

(Ekskursija muzejā un vietējā gida pakalpojumi Apē 4 EUR)


Raganu klintis Apē - to nosaukums cēlies no teikām, kas vēsta par raganu mājokļiem un darbošanos šajā apkārtnē. Plašākais no atsegumiem ir Jaunās Raganu klintis. Tās atrodas netālu no Apes vidusskolas, Pasta ielas malā. Avoti klintī izveidojuši nelielas alas – nišas, bet kraujā mitinās krasta čurkstu kolonija. Savukārt upes pretējā krastā ap 1,5km garumā vijas dabas taka, kas iepazīstina ar šīs apkaimes "raganiskajām izklaidēm", Vaidavas upes krastiem, vietējiem augiem un dzīvniekiem. Te iespējams arī nokāpt pie Vecajām Raganu klintīm, lai pasmeltu spirgta avota ūdeni.

 

Atgriešanās Rīgā ap 20:00

 

Ekskursijas cena: 38 EUR

Cenā iekļauts: vieta autobusā, pavadošais gids

Cenā nav iekļauts: ieejas maksas, ēšanas maksas u.c.

 

Pieteikšanās ekskursijai pa tālruni 29257464 vai info@jaunirakursi.lv


Pievienotie attēli