Ekskursijas

Bolderāja-Daugavgrīva-Vakarbuļļi. Ciemos pie leļļu meistara Viļņa Jēkabsona, tēlnieka Paula Jaunzemja Akmens skulptūru parks. Daugavgrīvas cietoksnis ar vietējo gidu. Vakarbuļļu pludmale un skats uz Rīgu no Bumbu kalniņa


Sākums: 02.04.2023 10:00
Beigas: 02.04.2023 ~19:00
Dienu skaits: 1

 

 

 

 

 

 

Ekskursijas programmā:

Plkst. 10:00 izbraukšana no Rīgas, pieturvietas pretī Zinātņu akadēmijai

 

Neliela pastaiga pa Bolderāju, kuras laikā pa Miglas ielu dosimies no Bolderājas Jaunās pamatskolas līdz Bulļupei.

 

Ciemošanās pie īsta bolderājieša 5.paaudzē, leļļu meistara  Viļņa Jēkabsona viņa leļļu muzejā. Jēkabsona kunga mājā, kas celta 1793.gadā, ar lielu mīlestību tiek glabātas Leļļu teātra izrādēm veidotās lelles. Kolekcijā ir lelles no pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem līdz pat mūsdienām.

(Apmeklējuma maksa 3.50 EUR)

 

Daugavgrīvas cietokšņa pirmsākumi meklējami 1608. gadā, kad zviedri Daugavas jaunās grīvas kreisajā krastā pie Buļļupes ietekas uzcēla četrstūrainu Neimindes skansti, lai kontrolētu kuģu kustību. 17. gadsimta vidū Daugavgrīva tika pārveidota par piecstūru bastionu ar grāvjiem visapkārt. Tā ir vienīgā šāda fortifikācijas būve Latvijā, kuras pirmsākumi attiecināmi pat jau uz 17. gadsimtu, bet šādā veidolā tas gandrīz nepārveidots ir saglabājies no 18. gadsimta.

Vietējā gida vadībā izstaigāsim cietokšņa teritoriju.

(Ekskursija vietējā gida vadībā ~ 3 EUR)

 

Pusdienu pauze Bolderājā

(Pusdienas 6.50 EUR)

 

Ciemos pie tēlnieka Paula Jaunzemja.

Kad tēlnieks Pauls Jaunzems bija izveidojis ģimeni, viņš kopā ar sievu Aiju sāka meklēt iespēju vismaz vasaru pavadīt ārpus Rīgas bruģiem. Šajos meklējumos  palīgs izrādījies Aijas tēvs, kurš savulaik strādājis par skursteņslauķi un kura aprūpē bijušas arī Buļļu salas veco zvejnieku mājas. Ar vienu no tās saimniekiem Aijas tēvs esot vienojies, ka Jaunzemi pa vasarām varēs īrēt istabiņu. Jaunajai ģimeni tik ļoti iepatikusies vieta un cilvēki, ka radusies doma par palikšanu uz pastāvīgu dzīvi Buļļu salā Buļļupes krastā.

Tepat, blakus tēlnieka mājai, iekārtots akmens skulptūru parks. “Šis ir mans sirds materiāls, kurā es vislabāk varu izpaust savas domas, emocijas, savus pārdzīvojumus, stāstus varu izstāstīt tieši akmenī,” saka pats tēlnieks. 

(Apmeklējums un tikšanās ar tēlnieku - 5 EUR)

 

Pastaiga gar jūru Vakarbuļļu pludmalē.

 

Lai pasargātu Bolderājas apkaimes iedzīvotājus no vēja izraisīta ūdens līmeņa kāpuma, Buļļupes labajā krastā uzbūvēts 1,9 km garš un 2,5 metru augsts aizsargdambis. Tā ir hidrotehniska būve, kuras augšējā daļā ierīkota promenāde, no kuras paveras burvīgs skats uz upi un pretējo krastu.

 

Bolderājas luterāņu baznīca celta no 1873. līdz 1875. gadam. Darbus finansēja Bolderājas lielie uzņēmēji - kokmateriālus deva kokzāģētavas īpašnieks Filips Šapino, ar naudas līdzekliem palīdzēja Hertvigu ģimene.

Baznīcu neizpostīja kara gados, bet gan pēckara periodā - 1973.gadā tā tika ļaunprātīgi aizdedzināta. 1979.gadā baznīcu izdemolēja, sabojājot arī K.Miesnieka gleznoto altārgleznu.

(Ziedojums)

 

Bumbu kalniņš ar skatu torni!

Bumbu kalniņš ir 16 metrus augsts paugurs Bolderājas kāpās, Kleistu mežā. Tornis celts kultūrvēsturiskā vietā – vienā no Rīgas atbrīvošanas kauju piemiņas vietām.

1919. gadā te notikušas sadursmes starp Latvijas brīvības cīnītājiem un bermontiešiem. Bumbu kalniņā bija iekārtots Latgales divīzijas komandpunkts. Jau Latvijas pirmās brīvvalsts laikā tur tika uzstādīts akmens bluķis ar piemiņas plāksni, kas padomju laikā ticis noņemts, taču atkal jau ir atjaunots.

Skats no torņa ir fantastisks - visa Rīga kā uz delnas!

 

Atgriešanās pie Zinātņu akadēmijas ap plkst. 19:00

 

Ekskursijas cena: 30 EUR

Cenā iekļauts: vieta autobusā, pavadošais gids

Cenā nav iekļauts: ieejas maksas, ēšanas maksas, ziedojumi


Pievienotie attēli